Dikey E-Ticaret Siteleri İçin Affiliate Marketing

Affiliate Marketing, diğer yöntemlere göre reklam  verenin çok az risk aldığı bir sistemdir. Bu riskin bir kısmını beklenen artışların gerçekleşmemesi, bir kısmını da online itibar oluşturur. 

Bu kadar az riskin olduğu bir pazarlama sistemi elbette e-ticaret siteleri için faydalıdır. Grup satın alma ve özel alışveriş kulüplerinin günlük fırsatlarını ziyaretçilerine sunan yayıncılar, fazla dinamik yapılarıyla ve doğru ölçümlemelerle, reklam verenine güzel istatistikler de sunabilir. Bu istatistikler sonucunda istenilen düzey yakalanmışsa, reklam verene özel kampanyalar dahi yapılmasını sağlayabilir. 

Dikey e-ticaret sitesi, belirli bir alana, ürün grubuna ya da insan topluluğuna hitap eden online alışveriş sitesidir. 

Dikey e-ticaret siteleri son 2 yıldır özellikle çok popüler. Her ne kadar son zamanlarda e-ticaret fenomenleri tarafından çok yeni bir şeymiş  gibi anlatılsa ve insanların gözünde böyle görünse de dikey e-ticaret hayatımızda birkaç yıldır var.

Dikey e-ticaret zorlu ancak odaklanıldığı zaman başarı oranlarının yüksek değerlere çıktığı bir alan. Esasında düşünüldüğünde birçok sağlam rakip var. Bunların başında hepsiburada.com geliyor. Hemen hemen istediğiniz her ürünü bulabiliyorsunuz hepsiburada.com’da ve alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen e-ticaret kullanıcıları için dikey siteler biraz uzakta kalıyor. 

Dikey e-ticaret sitelerine bir başka rakip de teknoloji mağazalarının online satış platformları. Hemen her teknoloji mağazasının online satışı var ve ciddi boyutlarda satışları var. 

Dikey e-ticaret sitelerinin, diğer e-ticaret sitelerine göre aslında güzel bir avantajı var pazarlama ile ilgili. Hem düşük maliyetli hem de az riskli olan “Affiliate Marketing”.

Dikey e-ticaret siteleri belirli bir alana hitap ettiği için, normal aggregator sitelerinin dışında yayıncı konumunda olabilecek birçok site olması, dikey e-ticaret sitelerinin kendi alanında bilinirliğini arttırması için güzel bir imkandır. Dikey e-ticaret sitesi ile aynı alanda içeriğe sahip forumlar, bloglar ve siteler olması, satış/ulaşılan kitle oranını da arttırır. Sitenizi direkt olarak hedef kitlenizin büyük çoğunluğuna tanıtmış olursunuz ki bu sizin sektördeki bilinirliğiniz açısından oldukça önemlidir. 

Özellikle, hard-vertical diyebileceğim bazı konularda bu durum daha da net çıkıyor ortaya. Örnek verecek olursam, kahramanlarburada.com, kahramanlarsinemada.com ‘un bir girişimi. Süper kahramanlara ilgi duyan ve hayranı olan insanların takip ettiği bir internet sitesi olan kahramanlarsinemada.com, bu alandaki bilinirliğinden kahramanlarburada.com’u kurarak faydalanmak istedi. Kahramanlarsinemada.com‘un yüksek sayılarda takipçisi olmayabilir ancak onu takip eden herkes süper kahramanların ürünlerine ve aksesuarlarına sahip olmak ister. Süper kahramanlarla ilgili bloglarda kahramanlarburada.com’daki ürünlerin listelenmesi ve tanıtılması da nokta atış olmakla beraber, affiliate marketingin yüksek oranlarda geri dönüş yapmasını sağlayacaktır. 

Dikey e-ticaret, sektörde birkaç yıldır olmasına rağmen kıymeti yeni anlaşılan bir alan. Doğru affiliate ile de yüksek oranlarda satış dönüşleri alınabilecek bir modele sahip. Dikey e-ticaret sitelerinin affiliate marketinge daha çok önem vermeleri ve desteklemeleri, kendileri açısından da iyi olacaktır. 

Yakın zamanda affiliate marketing yapan dikey e-ticaret sitelerini listeleyip, hangilerinin nasıl yollar izlediğini anlatacağım. 

 

Görsel buradan alınmıştır.