Kredi Kartına Taksit Sınırlamasına Çözüm Önerisi

Bilindiği üzere 1 Şubat 2014 itibariyle cep telefonları ve kuyum ürünleri kredi kartına taksitle satılamıyor. Sektörün önde gelen birçok ismi bu düzenlemenin belli bir süre sonra tekrar eski haline getirileceğini savunuyor. Bunun da sebepleri gayet belirgin aslında.

Kredi Kartına Taksit Sınırlaması birçok kişinin tepkisini çekerken birçok kişinin de takdirini aldı.

Bu düzenlemenin artıları ve eksileri elbette. Artılarından birisi, herkesin gerçek alım gücünü görecek olması olarak gösterilebilir. Bir diğer artısı da finans yönetimi konusunda çok da başarılı olmayan bireylerin kredi kartı kullanımını oto-kontrol altına almasını sağlamak olabilir. Eksilerinden birisi ticaret hacminin azalacak olması elbette. Buna bağlı olarak da kişilerin alım gücünün azalacak olması. Durumda tezatlık var farkındayım. Bir tarafta gerçek alım gücünün ortaya çıkacak olması var, bir tarafta da alım gücünün azalması durumu var. İki ucu şekerli değnek yani.

Kredi kartına taksit sınırlaması aşılması adına hediye kartı uygulaması geldi. Bana kalırsa çok da mantıklı bir uygulama değil. Nitekim ödeme sistemleri konusunda sektörün önemli isimleri de bu konuda ciddi yaptırımların olacağını söylüyor. Ben farklı bir yöntem düşündüm. Cep telefonu ve kuyum ürünü satan firmalar, bankalara verecekleri ekstra komisyon karşılığında ürünü değil, müşterinin o ürünü aldığı döneme ait ekstreyi taksitlendirebilir. Bu sayede kısmen yanlış yapılandırılmış taksit kısıtlama işleminin yarattığı alışveriş engeli de kırılmış olur.

Bu konuyla alakalı görüşleri çok merak ediyorum. Sizin de aklınıza gelen çözüm önerileri varsa duymayı çok isterim.