IKEA Online Alışveriş Sistemi

IKEA Türkiye online alışveriş hizmeti başlatmıştı geçtiğimiz günlerde. Biraz inceleyeyim hatta bir de sipariş vereyim dedim. Ancak ilginç bir şeyle karşılaştım. 

IKEA, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa dışındaki illere online satış imkanı sunuyor. Bu 4 ilin ortak özelliği ise bu illerde IKEA mağazalarının olması. IKEA müşterilerini olabildiğince offline mağazaya çekmeye çalışıyor böylece. 

 

Mantıklı bir hareket mi? 

Tartışılabilir elbette bu. Bence mantıklı bir hareket. Demek ki offline mağazanın cazibesine daha çok güveniyorlar ve müşterilerini orada tutarak ekstra satışlara yönlendirebileceklerini düşünüyorlar. 

Benim gibi bu 4 ilden birinde yaşayan, mağazaya gitmeye çok zamanı olmayan ve lojistik problemi olanlar için bu biraz sinir bozucu bir durum kabul etmek gerekir ki. 

IKEA’nın online alışveriş hizmeti hakkında bir başka husus da kargo durumu. 55×55 boyutlarında hafif bir sehpa için Bingöl’e ödemem gereken kargo miktarı 10 TL olarak görünüyor. Ev dekorasyonunda adrese teslim hizmet için normal bir ücret. Ancak 20 TL’lik bir sehpa için 10 TL kargo ücreti ödemek garip 🙂 

IKEA online alışverişte üye olmadan da alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Bu da güzel bir seçenek. 

Görünüşe göre IKEA’nın offline mağazaya müşteri çekme taktiği işe yarayacak ve ben internetten alamadığım sehpayı gidip mağazadan alacağım 🙂