Affiliate Marketing Gerçekten Başarılı Mı?

Affiliate Marketing doğru kullanıldığında çok etkili ve önemli bir satış kanalıdır. Özellikle bir start-up için büyüme doğru affiliate kurgularıyla hızlıca yakalanabilir. Burada doğru kurguları doğru yayıncılarla yapmanın önemi elbette ki çok büyük. Doğru yayıncıyı da size ulaştıracak kanal eğer kişisel bir çevreniz yoksa affiliate network (Türkiye’de Gelir Ortakları, Reklam Action ve Adtriplex örnek verilebilir) olacaktır. Affiliate networkün esas amacı sadece teknik anlamda aracılık etmek değil, pazarlama ve verimlilik alanlarında da hem yayıncıya hem de reklam verene danışmanlık yapmaktır.

Türkiye’de en çok kullanılan affiliate marketing yöntemleri XML ile ürün listeleme, banner, içerik, lead, indirim kuponu, cashback ve son zamanlarda oldukça yaygın olan retargeting olarak göze çarpıyor. Bu yöntemlerin her birinin kendi içinde farklı dinamikleri var. Örneğin fırsat sitelerinin ve private shoppinglerin popüler olduğu dönemlerde öne çıkan CPC ve lead kampanyaları uzun vadede tatmin edici olmayınca reklam verenler bundan vazgeçti ve birçok yayıncı da ya affiliate marketing macerasını noktaladı ya da farklı alanlara yöneldi.

Yayıncıların ve affiliate networkün reklam veren ile olan ilişkisi uzun vadede başarılı bir affiliate kurgusunun oluşup oluşmayacağıyla alakalı ciddi ipuçları veriyor. Yayıncı ve network, reklam veren için yeni ziyaretçi kazandırma ve kârlılık yaratma amacında olmalı. Bu amaçların dışında kurgular oluşturmak, affiliate marketingi reklam veren için bir gelir değil gider kaynağına dönüştürmekten öteye gidemez.

Gider kaynaklarına verilebilecek ilk örnek indirim kodları. Hedefi kârlı büyüme olan bir e-ticaret sitesi için indirim kodları ekstra külfet anlamına geliyor (start-uplar içinse bu bir pazarlama yatırımıdır). Böyle bir e-ticaret sitesinin en büyük 3 trafik kaynağı organik, ücretli ve direkt trafiklerdir. Hem marka hem de trafik olarak belli bir büyüklüğe ulaşmış e-ticaret sitelerinin indirim kuponları dağıtarak kârlılıklarını sürdürmesi oldukça zor. Bu şekilde siteye trafik çekmek için para harcadığınız kaynaklardan gelen trafik affiliateler tarafından ezilerek hem indirim hem de komisyon vermenize neden olabiliyor. Burada yapılabilecek doğru hareket yayıncıdan “yeni ziyaretçi” getirmesi şartıyla komisyon almaya hak kazanacağını belirtmek olacaktır. Aksi durumda kârlılık düşer, istediğiniz performansı elde edemezsiniz.

Kabaca anlatmak gerekirse; sitenize giren müşteri sepete ürün ekledikten sonra “İndirim kodu var mı acaba?” diye düşünüp aramaya başlıyor. Bulduğu zaman zaten sizin olan kullanıcıyı bir de indirim kodları sunan site aracılığıyla alıyorsunuz. Böylece hem indirim veriyor hem de yayıncıya komisyon ödemek zorunda kalıyorsunuz. Kupon kullanımı hâlâ satın alma için büyük bir teşvik edici etken mi, bundan tam emin değilim. Arkadaşım Onur Özcan bu konuyla alakalı 2 yıl önce bir yazı yazmış. Yazıda e-ticaret sitelerinin neden kupon kodu kullanmaları gerektiğini yapılan araştırmalarla açıklamış. Yazıda temelde çok doğru var fakat her e-ticaret sitesi için, özellikle de kârlılık hedefi olan e-ticaret siteleri için sürekli indirim kodlarının faydalı olmayacağı da aşikâr.

İndirim kodları ile aynı mantık cashback siteler için de geçerli. Size gelmiş trafiği tekrar cashbackten alıyorsunuz ve boş yere komisyon ödemiş oluyorsunuz. Bu da kârlı olmak isteyen ve aynı zamanda yeni ziyaretçi hedefi olan e-ticaret siteleri için tercih edilebilecek bir durum değil.

Affiliatelerin diğer kaynakları ezdiği bir örneği aşağıdaki görebilirsiniz. 

affiliate-1

Hangi Affiliate Marketing Yöntemini Kullanmalı?

Birçok iş modelinde kârlılığın düştüğünü, rekabetin arttığını ve satış yapabilme gücünün azaldığını düşünürsek kârlı affiliate marketing kurgularını kullanmak daha iyi olacaktır. Özellikle sizin için içerik üreten, içerik ile alakalı ürünlerinizi kendi kullanıcılarına sunan ve bunu başka mecralarda sahiplenen yayıncılarla çalışmak faydalı olacaktır. Bu tarz yayıncıları da güçlü komisyon oranlarıyla ödüllendirmek hem yayıncının sizi sahiplenmesini sağlayacak hem de size uzun vadede kârlılık olarak dönecektir.

XML ile ürün listeleme nispeten daha kolay bir affiliate marketing kurgusudur fakat bu kurguyu da yayıncının belli seviyenin üzerinde sahiplenmesi gerekir. Sadece ürünleri kendi mecralarında sergilemek değil, bu ürünlere özel içerikler üretmek ve çalışmalar yapmak kampanyaların daha başarılı olmasını sağlayacaktır. İndirim kuponları ve cashbacklere göre çok daha kârlı bir yöntemdir.

Peki Ya Retargeting?

Retargeting özellikle son dönemlerde çok fazla kullanılan bir yöntem. Ürün feedlerinin yayıncılar tarafından ad serverlara entegreasyonu ile ortaya çıkan kurgular yönetilemediği zaman başınıza bela açabilir. İstemediğiniz sitelerde kullanıcıların karşısına çıkan reklamlarınız ile marka algınıza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden retargeting kampanyalarının dikkatlice yönetilmesi gerekiyor. Mümkünse site kısıtlamasına gidilmeli ve performansı yüksek sitelere ağırlık verilmeli.

Affiliate Marketing doğru kurgulandığı zaman elbette ki başarılı bir satış kaynağı. Fakat kilit nokta “doğru kullanmak”. İndirim kodları da, cashbackler de doğru kurgularla doğru reklam verenlere uygulandığında elbette ki başarılı olabilecek yöntemler. Fakat belli bir büyüklüğe ulaşmış, özellikle de kârlılığa çok fazla önem ve öncelik veren e-ticaret siteleri için sürekli yayınlarla tercih edilebilecek ilk affiliate marketing yöntemi değil. Bu anlamda bu tarz kurguların dönemsel olarak kullanılmaları daha mantıklı olacaktır.