İnternet’i Anlatmak

Dünkü İnternet’i Anlamak yazımdan sonra bugün tecrübe ettiğim şeyler karşılığında bir de “İnternet’i Anlatmak” tabirini kullanmak istedim.

İnternet’in doğasına ve doğrularına karşı yapılan her davranış günümüzde özellikle bilinçli kullanıcılar tarafından çabucak anlaşılıyor ve gerekli tepkiyi hemen görüyor. 

Bizim sektör özelinde konuşacak olursak işin özü şudur: 

Dijital ajansların hizmet vermek istediği markaya “satışçı” göndermesi onlara itibar kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor. Belki işi alıyor, 3-4 ay tabiri caizse “çakıyor” ama sonrasında performans yerlerde sürününce her şey ortaya çıkıyor ve haklarında kötü konuşulmasına engel olamıyorlar. Hatta bazen İnternet’i bilen adamlara satışçı gönderince madara olup geri dönüyorlar, daha kötü. 

İnsanlar kendilerine bir şeyler satmak isteyen insanları artık görmek istemiyorlar karşılarında. Bu bir ürün satarken de böyle, kendi işini pazarlarken de böyle. Pazarlama  “bu ürün çok iyi, bunu almalısın” yerine “senin problemlerin şunlar, ihtiyaçların bunlar, çözümü bizde var” tabirini kullanıyor yıllardır, dijital ajanslar da anlasın artık bunu.

İnternet, çoğu kabul etmese de doğruları olan bir kavram. “Çak-geç” devri çoktan bitti.