Dikey E-Ticaret Neden Önemli?

Dikey e-ticaret uzun yıllardır aslında Türk internet ekosistemi içerisinde var. Uzun yıllardan kastım, Türkiye’nin e-ticaret geçmişine bakarak uzun denilebilecek zaman dilimi.

Sektörde isim yapmış ve başarılı girişimlerin başındaki insanlar, farkındalıklar yaratarak dikey e-ticaret kavramını insanlara anlattılar ve bunun üzerine projeler geliştirmeye teşvik ettiler. Bu durum da tabii ki Türk ticaretine ve internetine yaradı, yaramaya da devam ediyor.

Dikey e-ticaret aslında birçok yönden avantajlı bir model. Herkesin her şeyi tek bir sitede bulma fikri bana göre artık yeni nesil alışveriş ve e-ticaret anlayışına hitap etmiyor. E-ticarette hızlı kargo, ürün kalitesi ve müşteri ilişkileri yönetimi çok  önemli. Bunlar da dikey e-ticaret modelinin içerisinde barındırdığı parametreler.

Arama Motoru Optimizasyonları

Dikey bir e-ticaret projesinin büyük avantajlarından birisi SEO’dur. Birçok kelimeye odaklanmayıp, sadece belli kelimeler üzerine yoğunlaşmak kuşkusuz başarı oranınızı arttıracaktır. Buna örnek olarak ayakkabı e-ticaret sitelerini verebiliriz. Ayakkabı sitesi, ayakkabı ile ilgili 5 kelimeye odaklandığında ve bunlarda birinci sırada olduğunda günlük 10bin kişinin ziyaretiyle eminim ki tatmin olacaktır.

Arama Motoru Pazarlaması

Dikey e-ticaret siteleri için arama motoru pazarlaması, diğer sitelerden bu alanda daha az reklam harcanmasını sağlar. Yine belli kelimelere ve tek ürüne odaklılık başarını oranını arttır ancak maliyeti aynı oranda arttırmaz. Birden fazla alanda başkalarıyla SEM’de de yaşayacağınız rekabetin önüne geçmiş olursunuz ve tek bir hedefe kilitlenip, o alanda başarı elde edersiniz.

Tedarik Kalitesi

E-ticarette odaklanma çok önemlidir. Sunduğunuz hizmete hem kendiniz, hem çalışanlarınız, hem işbirlikçileriniz (kargo, tedarik, vb…), hem de müşterileriniz odaklanırsa, başarınızın tadı daha da tatlı olur. Sizin sattığınız kısıtlı sayıda markaya ve ürüne odaklanmanız çok daha kolaydır. Ürünün hangi aşamalardan geçerek üretildiğini, ürünün dönemlere göre satış oranlarını, kullanıcı deneyimini daha kolay bilme, bunu benimseme ve bu verileri kullanarak doğru kitleye ulaşma şansınızı fazlasıyla arttırırsınız. Bunun yanında, bu verileri, “Daha kaliteli tedarik nasıl yaparım?” sorusunu cevaplamada da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Satış Sonrası İletişim

İnsanlar kendilerine özel ilgi gösteren firmaların müşterileri olurlar. Aksi durumda, sadece, o firmadan bir kere alışveriş yapmış birisi olarak kalırlar. Dikey e-ticarette müşteri ilişkilerinizi iyi tutmanın formülü, diğer yapılara göre daha uygulanabilir ve basittir. Çünkü ürününüz hakkında çok derin ve detaylı bilgilere sahipsiniz. Bunun yanında müşterinizi de iyi tanıyorsunuz. Beklentilerinin farkında ve sizinle arasında bir bağ oluşması gerektiğinin bilincindesiniz. Dikey e-ticaret modeli, bu anlamda size bir avantaj sağlıyor.

Affiliate Başarısı

Daha önce “Dikey E-Ticaret Siteleri İçin Affiliate Marketing” yazımda;

Dikey e-ticaret siteleri belirli bir alana hitap ettiği için, normal aggregator sitelerinin dışında yayıncı konumunda olabilecek birçok site olması, dikey e-ticaret sitelerinin kendi alanında bilinirliğini arttırması için güzel bir imkandır. Dikey e-ticaret sitesi ile aynı alanda içeriğe sahip forumlar, bloglar ve siteler olması, satış/ulaşılan kitle oranını da arttırır. Sitenizi direkt olarak hedef kitlenizin büyük çoğunluğuna tanıtmış olursunuz ki bu sizin sektördeki bilinirliğiniz açısından oldukça önemlidir. 

demiştim. Bu düşüncem bu gün de geçerliliğini koruyor. Nitelim affiliate networkler üzerinden de bu tarz sitelerin affiliate başarısını görebilmek mümkün.

Markalaşma

Dikey e-ticaret sitesi, doğru hamleleri yaptığında klasik e-ticaret sitelerinden daha hızlı markalaşabilir. Özellikle alanındaki ilk e-ticaret sitesi ise, bu durum daha da kolaylaşır. Ayakkabı ya da siyah erkek t-shirtü dendiğinde akla ilk gelen site olmak güzel olurdu değil mi?

Dikey e-ticaret projeleri barındırdığı avantajlarla proje olarak kulağa daha cazip ve yapılabilir geliyor. Ayrıca yatırımcıların da e-ticaret konusunda bu tarz projelere yöneldiğini söylemekte de fayda var.

Sektörün doymamış kısmı her zaman daha çok ilgi çeker.