E-Ticaret’te Tedarik ve Tedarikçinin Önemi

E-Ticaret’in önemli hususlarına daha önceki yazılarımda değinmiştim. Bu önemli hususların bana göre en önemlisi tedarik konusu. Altyapınız, müşterileriniz, pazarlama planlarınız, lojistik sisteminiz ve reklam çalışmalarınızın hepsi hazır olsa dahi tedarik olmadan adım atmak mümkün değil. 

Bir e-ticaret sitesi yüzlerce, binlerce müşteriye sahip olabilir. Ancak sahip olduğu tedarikçi sayısı kısıtlıdır. E-ticaret sitelerinin bana göre yaptıkları hatalardan birisi, tedarikçilerini kendisine muhtaç olarak görmeleri. Bu da maalesef en ölümcül hata. 2 sene önce bu belki normal karşılanabilir bir durum olabilirdi ama şu anda hiç de öyle değil. 

Yapılan bir hata sonucu bir müşterinizi kaybedebilirsiniz. Hatta birden fazla müşterinizi bile kaybedebilirsiniz. Ancak biraz zahmete girip, giden müşteriyi tekrar getirebilirsiniz. Yanlış ürün gönderdiyseniz, mağduriyeti giderme adına küçük bir hediye gönderebilirsiniz mesela.  

Tedarikçiyi kaybetmek büyük külfettir. 

Öncelikle kalitenizi tekrar sorgulamanız gerekir.

Müşterilerinizi alışılmışın dışına çıkaracağınız için, onların ürünlerinize tekrar alışma dönemine girme riskiniz vardır.

Alışılagelmiş ödeme düzeniniz ve ürünü teslim süreniz değişebilir, bu da müşteriye kaliteli hizmet vermeniz açısından bir risktir.

Değişen tedarikçi nedeniyle aynı ürüne farklı fiyat uygulanabilir. Bu da müşteriye olumsuz olarak yansır. 

Piyasada adınız “kötü işbirlikçi”ye çıkabilir. Bu da şirketiniz ve sizin adınıza büyük bir eksidir.

E-ticaret kavramını birkaç ana başlık altında inceleyecek olursak ve olmazsa olmazları konuşacak olursak, bu sıralamalarda tedariğe yer vermemek mümkün değil.

Bugüne kadar gözlemlediğim kötü gidişlerde tedarik her zaman birinci sorun olarak ön plana çıkmıştır. Tedarikçiyi memnun edememe, onun sizin işinize olan inancında azalmaya neden olur. Daha önce de;

Sunduğunuz hizmete hem kendiniz, hem çalışanlarınız, hem işbirlikçileriniz (kargo, tedarik, vb…), hem de müşterileriniz odaklanırsa, başarınızın tadı daha da tatlı olur.

demiştim. Bu cümlemin her zaman arkasındayım. Tedarikçiniz sizin işinize öyle bir inanacak ki, kendi işi gibi sarılacak ve müşterinize kaliteli hizmet ve ürün ulaştırmanız için o da elinden geleni yapacak.

Tedarikçiler için önceden satış kanalları çok kısıtlıydı. Kısıtlı olduğu için de e-ticaret sitelerinin gözünde tedarikçinin değeri çok fazla yoktu. Ancak şartlar artık eskisi gibi değil. İbre tam tersine döndü. Artık tedarikçinin değeri çok yüksek ve bugün tedarikçinin gözünde bir Trendyol bile gözden çıkarılabilen bir site. Tedarikçi sayısına oranla ürün satılabilecek e-ticaret platformları daha fazla arttı. Bunun yanında tedarikçiler artık kendi e-ticaret yapılarını kurup, satışa oradan devam edebiliyorlar. 

E-ticaret sitesi nasıl müşterisini memnun etme çabasında ise, aynı şekilde tedarikçisini de mutlu etme çabası içerisinde olmalıdır. 

Bir ticaret eko-sisteminde, özellikle bir e-ticaret operasyonunda bütün parametrelerin çok önemli birer zincir halkası olduğunu unutmamak gerekir.

 

Görsel buradan alıntıdır.