Tatilde Mobil Fırsatlar

Fırsat siteleri fark yaratmak adına birçok çalışma yapıyor. Bunların çoğu da takdir edilesi tarzda. Özellikle mobil üzerine çalışmalar yapan siteler var.

Çoğu fırsat sitesi İstanbul odaklı olmak üzere bazı illerde fırsat yayınlıyor. Fakat ben şu ana kadar tatilciler için hazırlanmış bir fırsat görmedim. Tatile gidecekler için değil, tatile gidenler için hazırlanan fırsatlar gözüme çarpmadı.

Tatilcilere yönelik, tatil yörelerindeki restoranlarda, otellerde, bar, disko gibi eğlence merkezlerinde herhangi bir fırsat sunanı görmedim. Bu bir risktir evet ama bunu o yöredeki işletmecilere doğru anlatmak, onların da bu sektöre girmelerini sağlayacaktır.

Peki tatilcilere bu fırsatları nasıl sunarsınız? Tatil zamanında bilgisayar kullanımı çok düşer. İnsanlar zaten tatil için gidiyor, bir de normal zamanda günlerinin 12-13 saatini geçirdikleri bilgisayarlarla haşır neşir olmak istemezler.

Ancak işin mobil kısmı bu kadar kolay vazgeçilebilir boyutta değil. İnsanlar cep telefonlarını kolay kolay yanlarından ayırmıyorlar. Bu bağlamda, tatilcilere özel fırsatlar sunulduğunda mobil uygulamalar ve mobil siteler çok işe yarayacaktır. Hem mobil teknolojinin Türkiye’de yaygınlaşmasıyla, hem de mobil uygulama ve mobil site kullanımının insanlar tarafından kullanımının yaygınlaşmasıyla, fırsat siteleri geçici olarak kaybettiği müşteriye tatilde de ulaşmış olacaktır.

Bu anlamda konum bazlı fırsatlar da ciddi anlamda değer kazanacak ve mobil teknoloji ile beraber yükselişe geçecektir.

F. Berkan Bağcı