İnovasyon

Maalesef ki ülkemizde yapılmaya çalışılan çoğu proje kolayca yaftalanıyor. Dünyaya ün salmış Fizy bile “Yahu bu çok kolay, ne var ki yapmakta..” denilerek küçümseniyor.

Hadi kalk yap o zaman bir tane!

Yazılımsal olarak elbette zor değil. Ama bir marka değeri yaratmak sanıldığı kadar basit değil.

Günümüzün popüler iş modeli olan grup satın alma sistemi, bütün dünyada hızla büyüyor. Eminim e-ticaret ile ilgili yazılar yazılan her blogda bu cümleyi defalarca duymuşsunuzdur.

Her site aslında bir Groupon klonudur. Bu kadar basit.

Peki klon olmak ayıp mı?

Değil elbette!

Mevcut fırsat sitelerinin ilk hallerini hatırlıyorum da hepsi birbirinin aynı tasarıma fakat farklı renklere sahipti. Zaman içinde kendi markalarına göre bu tasarımlar şekillendi. Şimdi de birçok fırsat sitesi gerek tasarımıyla, gerekse de hitap ettiği kitle ile fark yaratıyor. Bu da son derece mantıklı ve akılcı bir sıyrılış biçimi.

Yeni bir fikir bulmak kadar, mevcut fikri en iyi şekilde inovasyon ile yoğurmak da önemlidir. Herkes yeni fikir bulamayabilir. Burada yardıma inovasyon koşar.

Fırsat sitelerinde inovasyon, mevcut alt yapıları kullanarak farklı pazarlama faaliyetleri, farklı hedef kitleler, müşteriyi en kısa yoldan sonuca ulaştırma ve müşteriyi optimum düzeyde memnun etme demektir.

Müşteri bulma maliyetinin arttığı, buna ters orantılı olarak da her müşterinin yaptığı alışveriş tutarının azaldığı bir e-ticaret sistemi için mevcut müşteri bulunmaz bir nimettir. Bunun da detaylarını diğer yazımda anlatacağım.

Kısaca, e-ticarette inovasyon, kişiyi kendi kendine bir döngü içine sokmaktan geçiyor.

F. Berkan Bağcı.

Not: Resim buradan alıntıdır.