Sosyal Ticaret’te Büyük Adım: Pinterest!

Pinterest hayatımıza hızlı bir şekilde girdi ve en son baktığımda 10 milyon üzerinde kullanıcıya hitap ediyordu. 

Dinamik bir sosyal ağ olmasının yanında benim gözüme ilk çarpan etkinliği ticari anlamdaydı.

Pinterest, size çok güzel bir affiliate ve ürün tanıtımı hizmeti veriyor aslında. 10 Şubat’tan beri kullanıyorum ve çeşitli denemeler yaptım. Affiliate linklerinizi resimlere ve açıklamalara ekleyebiliyor, resme tıklayanları istediğiniz sitelere yönlendirebiliyorsunuz. Ancak bazı affiliate linklemelerinde sorun yaşanabiliyor, bunu da bit.ly servisini kullanarak çözüyorum.

Her ne kadar biz dolar üzerinden alışveriş yapmıyor olsak da, ürün açıklamalarına $40 yazdığınız zaman, sol üst tarafta gri bir bant ürün fiyatını belirtiyor. Örnek aşağıda:

Pinterest’in bir güzel özelliği de aslında her boardun ayrı ayrı takip edilebiliyor olması. Bu sayede kullanıcının ya da markanın her paylaştığını görmenize gerek olmayacak. Örneğin bir private shoppingin “Erkek Giyim” boardunu takip edip, indirimlerden faydalanıp, ürünleri tanıyabilirsiniz.

Şu anda gözüme çarpan, olması gereken detaylar var.

Öncelikle her ülkeden kullanıcının daha çok artması ve gerçekten de olduğu gibi ticari bir amaca hizmet etmesi için diğer ülkelerin para birimlerinin de eklenmesi gerekiyor. Şu anda dolar ve pound var. 

 Affiliate linklemelerinde kısaltma servisine gerek duyulmadan link verilebilmesi daha kolay bir işlem sağlayacağı için kullanıcı açısından iyi olur. Ben her ne kadar bunu bir nebze kısalttıysam da yine de bunu Pinterest’in sağlaması mantıklı olacaktır.

Facebook sayfaları ile sign up olamıyorsunuz. Bunun da çözülmesi gerekiyor. Ticari bir imkan sağlıyorsanız eğer, tam anlamıyla bunu gerçekleştirmelisiniz. Tabii Twitter hesapları burada markalar için kurtarıcı pozisyonunda. 

Paylaşım yaptığınız boardun seçtiğiniz kategorisi bütün Pinterest kullanıcılarına açık. Dolayısıyla yaptığınız paylaşımlar bütün kullanıcılara gidebiliyor. Bu da hem sizin markanızın globalleşmesine katkı sağlar hem de global anlamda affiliate yapabilme imkanı sağlar. 

Yaptığınız fiyatlandırma Pinterest tarafından takip edilip, anlık olarak /gifts ‘e aktarılıyor. Yani yine bu sayede gifts ‘i inceleyen birisi sizin paylaşımınızı görebilir. 

Gözüme çarpan detaylar bunlar. Pinterest’i ben çok sevdim. Sosyal ticaret açısından büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. 

İlerleyen günlerde de yeni özelliklerini ve faydalarını keşfedersem ve kendi kullanma şekillerimi de yazacağım.

Benim Pinterest Profilim:
Follow Me on Pinterest