Lokasyon Bazlı Fırsat Siteleri

Bugüne kadar bu blogda grup satın alma sektörüne dair bildiklerimi, fikirlerimi, öngörülerimi, olması gerekeni  kendi bakış açımdan anlattım ve elimden geldiğince de anlatmaya devam edeceğim.

Hayatımıza bir anda yerleşen fırsat siteleri, sınırlarını sürekli genişletiyorlar. Fırsat siteleri, müşterilerinin sosyal hayatlarına yön verme açısından önemli bir yere sahip artık. İnsanlar, hafta sonu etkinliklerini fırsat sitelerinin sunduğu hizmetleri inceleyerek planlıyorlar. Aileleriyle beraber gidecekleri yeni kahvaltı mekanlarını fırsat siteleri aracılığıyla buluyorlar. İşte bana göre tam da burada fırsat siteleri amaçlarına ulaşmış oluyor: “Tanıtım”! Fırsat siteleri aslında, insanların sosyal hayatlarının Facebook’u olmak istiyorlar ve bunun için uğraşıyorlar. Yani, sosyal hayatlarına dair, fırsat sitesinden başka bir şeye ihtiyacı olmamasını isteyerek hareket ediyorlar. Bir fırsat sitesinde, 1 hafta boyunca her gün yapabileceğiniz, kendinize uygun birçok etkinlik bulabilirsiniz. Güzel bir akşam yemeği, ardından harika bir konser ve sonunda da güzel bir waffle ile gecenize nokta koyarsınız. Bunu da çok ucuza yapabilirsiniz hatta! Size iş hayatınız dışında, ailenizle beraber sosyalleşme imkanı veren fırsat siteleri, mental olarak bu rekabeti çok iyi sürdürüyorlar ama pratikte son derece bel altı çalışıyorlar. Bu da başka bir yazı konusu.

Fırsat sitelerinin geleceği hakkında sürekli bahsedilen husus, kendilerini mobil dünyada var etmeleriydi. Nitekim bunun için de gerekli teknik alt yapıyı oluşturmaları uzun sürmedi. Uygulamalarla destekledikleri mobil hareketliliği, yakın zamanda mobil fırsatlar sunarak da değerlendirecekler. Peki bu mobil fırsatlar neler olabilir?

Aslında mobil fırsatların normal fırsatlardan bir farkı yokmuş gibi görünebilir. Tek farkı, fırsatı mobil cihazlar aracılığıyla almak gibi görünse de esasında birçok yenilikle bu kavram genişletilebilir. Örneğin en basiti, check-in yapılan restoranda, o günkü fırsatın müşteriye iletilmesi gibi. Siz bir restoranda check-in yaptıysanız ve o restoranda o gün fırsat varsa, anlaşmalı fırsat sitesinin dijital pazarlama ekibi, sizin check-ininizi size yine aynı servis ile fırsat olarak gönderebilir.

Bir başka mobil fırsat kavramı ise, “kişiye özel mobil fırsat”tır. Mesela, bir restorana gittiniz ve check-in yaptınız. O restoran, daha önce bir fırsat sitesi ile çalışmış ise, yine o firmanın dijital pazarlama ekibi, müşteriye özel fırsat hazırlayarak, restoran ile birlikte müşterisini hem memnun eder hem de ağızdan ağıza pazarlamanın önünü açmış olur. Hem restorana hem de kendisine bunun getireceği fayda şüphesiz büyüktür.

Diğer bir mobil fırsat çeşidi ise, klasik check-ine göre mekan önerileridir. Örneğin Taksim Meydanı’nda check-in yaptınız. Bunun üzerine fırsat sitesi ya da siteleri, size Taksim’deki günün fırsatlarını sunacaktır. Bu fırsatlar büyük olasılıkla sizin o günkü planınızı belirleyecektir. Örneğin, bar > restoran > konser…

Mobil fırsatlar, her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Mobil teknoloji ülkemizde yaygınlaştıkça bu alan üzerine grup satın alma çalışmaları da artacaktır. Lokasyon bazlı fırsatların ön plana çıkacağı önümüzdeki günlerde, restoranların fırsat sitelerini tamamen bir tanıtım aracı olarak görmeleri ve ona göre hareket etmeleri de kaçınılmaz olacaktır.

 

F. Berkan Bağcı