Fırsat Sitelerinin Yasak İlişkileri

Grup Satın Alma sektöründe faaliyet gösteren firmalar hızlı ve bol miktarda gelir elde ettiler ve bu da açıkçası biraz daha gözlerinin açılmasını sağladı. İnsanoğlunun klasik sorunu olan “sürekli daha çok kazanma isteği” bu sektörde de baş gösteriyor.

Şirketler ve o şirketlerin yöneticileri bölündükçe çoğaldıklarını sanıyorlar sanırım. Aynı sektörün birden fazla kolunda yer alarak bölünmeyeceklerini düşünüyorlar ama yeterince fedakarlığı bölündükleri her alana gösteremiyorlar. Zaten bu durum fiziğe ve biyolojiye aykırı, bilime ters bir durum.

Niş bir alana hitap eden fırsat sitesi, neden 70 tane rakibinin olduğu genel sektöre hitap etmek ister ki? Ona harcadığı iş gücü, ona harcadığı emek, ona harcadığı paralar hep boşa… Ve bu hep insanoğlunun daha çok kazanma arzusundan kaynaklanıyor.

Yine aynı şekilde genele hitap eden bir firma, neden private shopping işine girer? Eğer gerekli teknik alt yapın, satış ekibin ve gücün yoksa bu nasıl bir cesarettir anlamış değilim. Daha akılcı ve daha yaratıcı çözümlerle fark yaratmak yerine herkes her alanda birbirine rakip olma telaşında…

E-Ticaret’te bana göre artık fark yaratmak zamanı geldi de geçiyor. Sokaktaki esnafın ve son kullanıcının kafasında oluşan fırsat sitesi mantığı yine fırsat sitelerini yıpratacak. Daha ucuza, daha ucuza ve daha ucuza hizmet almak isteyen son kullanıcılar ve daha az komisyon, daha az komisyon ve daha az komisyon vermek isteyen esnaflar, adeta dağın başındaki dağcının ölmesini bekleyen kuşlar gibi bakıyorlar fırsat sitelerine. Bu da sektör hacmini daraltıyor ve böyle giderse daraltmaya da devam edecek.

Sektördeki isimlerin bir araya gelip, sektörü koruyacak bir yol haritası çıkarmaları gerekmekte. Aksi takdirde, bencillikleri sektöre büyük zarar verecek.