Foursquare, Personel Devam Kartlarına Rakip Olabilir Mi?

Sosyal Medya hayatımıza hızlıca entegre olmaya devam ediyor. Facebook ve Twitter gibi Foursquare kullanımı da ülkemizde hızlıca artıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla mobil olarak Facebook ve Twitter kullanım yoğunluğu tavan yapmışken, Foursquare kullanımı da insanlara cazip geliyor ve yükseliyor.

Personel Devam Kontrol Sistemleri (PDKS) birçok kurumsal ya da orta ölçekli şirket, fabrika ve eğitim kurumları tarafından kullanılıyor. Kartların maliyeti, yaşanan teknik sıkıntılar, kartın cüzdanınızda kapladığı hacim ve kart okutmak için geçen süre (kısa bir zaman da olsa)  hesaba katıldığında, aslında gayet de zahmetli bir iş gibi duruyor. Tabi bu süreyi, her anımızda yanımızda olan ve sürekli online olmamızı sağlayan, hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonları hesaba katarak söylüyorum.

Foursquare bu kısım için bize yardımcı olabilir. Çoğu insan, iş yerlerine geldiklerinde check-in yapıyor. Akıllı telefonlar yaygınlaştıkça check-in yapanların oranı mutlaka artacaktır. Foursquare’in geliştireceği güzel bir algoritma ile bunu şirketlere kolayca pazarlayabileceğini düşünüyorum. Bu, şirketler açısından hem gelişen teknolojiye ayak uydurmayı sağlar, hem PDKS’nin maliyetinin altında bir maliyetle bu hizmetin alınmasını sağlar.

Foursquare, aynı check-in sistemini daha güvenli bir hale getirip, kendi accountu ile sistemi entegre ederse, sadece devam sistemini değil, güvenli giriş-çıkış sisteminin kontrolünü de sağlar. Bu sayede izin verilen accountlar geçebilirken, diğerleri engellenecektir.

 

Akıllı telefonlar ne kadar yaygınlaşırsa, Foursquare kullanımı da o kadar artacak ve bu sistemin şirketler tarafından anlaşılır hale gelmesi ve kullanılması o kadar kolaylaşacaktır.