“Doğruluğundan Emin Olduğumuz On Şey”

İnternet’i Anlamak başlıklı bir yazı yazarken yaptığım araştırma sonucunda şöyle bir listeye ulaştım: “Google’ın doğruluğuğundan emin olduğu 10 şey”.

Liste ilgimi çok çekti ve kendi yazdığım yazıyı bırakıp bunu okudum ve bunu yayınlıyorum. İnternet ile ilgili iş yapan herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bu “10 şey”i henüz Google birkaç yaşındayken yazdık. Zaman zaman bu listeye geri dönüyor ve doğruluğunu koruyup korumadığına bakıyoruz. Umarız koruyordur ve siz de her zaman bizden bu listeye bağlı kalmamızı isteyebilirsiniz.

Google

 

Kullanıcıya odaklan; gerisi kendiliğinden gelir.

Başından beri, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya odaklandık. İster yeni bir İnternet tarayıcısı geliştirelim ister ana sayfamızın görünümünde bir değişiklik yapalım; kendi şirket içi hedeflerimizden veya kârlılık oranımızdan çok, nihai olarak size hizmet ettiğimizden emin olmaya çalışırız. Ana sayfa arayüzümüz açık ve basittir, sayfalar anında yüklenir. Arama sonucu yerleşimleri hiçbir zaman hiç kimseye satılmaz ve reklamlar reklam olarak açıkça işaretlenmekle kalmaz, aynı zamanda alakalı içerikler sunar ve dikkati dağıtmaz. Ayrıca yeni araçlar ve uygulamalar geliştirdiğimizde, bunların kusursuz çalışmaları ve sizi “farklı bir şekilde tasarlansaydı nasıl olurdu” diye düşünmek zorunda bırakmamaları gerektiğine inanırız.

 

En iyisi; tek bir şeyi gerçekten ama gerçekten iyi yapmaktır.

Biz arama yaparız. Yalnızca arama sorunlarının çözülmesine odaklanmış dünyanın en büyük araştırma gruplarından birine sahip olarak, neyi iyi yaptığımızı ve nasıl daha iyi yapabileceğimizi biliyoruz. Karmaşık sorunları çözmeyi ve bilgi bulma eylemini milyonlarca kişi için hızlı ve kusursuz bir deneyim haline getiren hizmetimizi sürekli daha iyi hale getirmeyi, zorlu problemler üzerine her zaman daha iyi çözümler bulmaya çalışarak başardık. Aramayı geliştirme konusundaki kararlılığımız, öğrendiklerimizi Gmail ve Google Haritalar gibi yeni ürünlere uygulamamıza yardımcı olmaktadır. Umudumuz, aramanın gücünü daha önce keşfedilmemiş alanlara taşımak ve kullanıcıların yaşamları boyunca sürekli artan bilgilere erişip daha da fazla şey öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

 

Hızlı, yavaştan iyidir.

Biliyoruz ki zamanınız değerli. Dolayısıyla web’de bir cevap aradığınızda ona hemen ulaşmak istiyorsunuz. Bizim istediğimiz de sizi memnun etmek. Muhtemelen dünyada bizden başka kimse web sitesi en hızlı şekilde terk edilebilsin istemez. Fazlalık bit ve baytları sayfalarımızdan ayıklayıp sunucu ortamımızın verimliliğini artırarak kendi hız rekorlarımızı birçok kez kırdık. Böylece bir arama sonucunun ortalama yanıt süresini saliselere kadar düşürdük. İster mobil bir uygulama, ister modern web için yeterince hızlı olmak üzere tasarlanan tarayıcımız Google Chrome olsun, çıkardığımız her üründe hıza büyük önem verdik. Halen her şeyi daha da hızlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Web’de demokrasi işliyor.

Google Arama’yı başarılı kılan, başka hangi sitelerin değerli içerik sunduğunu belirleyebilmek için web sitelerine bağlantı gönderen milyonlarca kullanıcıdan güç almasıdır. Her bir web sayfasının önem derecesini, 200’den fazla sinyal ve patentli PageRank™ algoritması gibi bir dizi teknik kullanarak değerlendiririz. PageRank™, web’deki hangi sitelerin başka sayfalar tarafından en iyi bilgi kaynağı olarak “oy aldığını” analiz eder. Web’in genişlemesiyle birlikte her yeni sayfa yeni bir bilgi noktası ve yeni bir oy oluşturduğundan, bu yaklaşım giderek daha etkili hale gelir. Aynı amaç doğrultusunda, yeniliklerin birçok programcının ortak çabasıyla gerçekleştirildiği açık kaynaklı yazılım geliştirme sürecinde de aktif rol alıyoruz.

 

Bir cevaba ihtiyaç duymanız için masa başında olmanız gerekmez.

Dünya giderek daha da mobil hale geliyor: Kişiler nerede olurlarsa olsunlar, ihtiyaç duydukları anda bilgiye erişmek istiyorlar. Dünyanın dört bir yanındaki kişilerin e-postalarını ve takvim etkinliklerini kontrol etmekten video izlemeye kadar birçok işi telefonlarından gerçekleştirmelerine yardımcı olan mobil hizmetler için yeni teknolojilere öncülük ediyor ve yeni çözümler sunuyoruz. Ayrıca, telefon üzerinden Google Arama’ya girmek için de birçok farklı yöntem sağlıyoruz. Buna ek olarak, ücretsiz, açık kaynaklı bir mobil platform olan Android ile her yerde mobil uygulama kullanıcıları için daha büyük yeniliklere ivme kazandırmayı umuyoruz. Android, İnternet’i mobil dünyaya göre şekillendiren şeffaflığı sağlar. Android, sadece daha fazla seçenek ve yenilikçi mobil deneyim sunduğu tüketiciler için faydalı olmakla kalmaz; operatörler, üreticiler ve geliştiriciler için de yeni kazanç fırsatları sunar.

 

Kötülük etmeden de para kazanabilirsiniz.

Google bir işletmedir. Yarattığımız kazanç, şirketlere sunduğumuz arama teknolojisinin yanı sıra sitemizde ve web’deki diğer sitelerde görüntülenen reklamların satışına dayanır. Dünyanın her yerinden yüz binlerce reklamveren, ürünlerinin tanıtımı için AdWords’ü kullanırken yüz binlerce yayıncı da site içerikleriyle ilgili reklamlar sunmak için AdSense programımızdan yararlanır. Reklamveren olsun veya olmasın, sonuç olarak kullanıcılarımızın tümüne hizmet verdiğimizden emin olmak amacıyla, reklam programlarımız ve uygulamalarımız için bir dizi yol gösterici ilkemiz bulunuyor:

 

  1. Gösterildiği yerde alakalı olmadığı sürece, arama sonuçlarında reklam görüntülenmesine izin vermeyiz. Keza reklamların yalnızca ve yalnızca bulmak istediğiniz şeylerle alakalı olduğunda faydalı bilgiler sağlayabileceğine inanırız. Dolayısıyla bazı aramalarda hiçbir reklam görüntülenmemesi de olasıdır.
  2. Reklamcılığın gösterişsiz de etkili olabileceğine inanırız. İstediğiniz içeriği görebilmenize engel olan pop-up reklamcılığını kabul etmeyiz. Yaptığımız bir analizde, okuyan kişi tarafından alakalı bulunan metin reklamların rastgele açılan reklamlardan çok daha fazla tıklandığını belirledik. İster büyük, ister küçük her türlü reklamveren, bu ileri düzeyde hedefli ortamdan yararlanabilir.
  3. Google’daki reklamlar, her zaman açık bir şekilde “Sponsorlu Bağlantı” olarak belirtildiği için arama sonuçlarımızın bütünlüğüne zarar vermez. Bu sıralamaları, asla iş ortaklarımızı arama sonuçlarında daha yüksek bir yere yerleştirmek için değiştirmeyiz ve hiç kimse daha iyi bir PageRank satın alamaz. Kullanıcılarımız tarafsızlığımıza güvenir ve hiçbir kısa vadeli kazanç, bu güvenin zedelenmesine değmez.

 

Daha keşfedilmeyi bekleyen pek çok bilgi var.

Dizinimize İnternet üzerindeki diğer tüm arama hizmetlerinin sunduğundan daha fazla HTML sayfası ekledikten sonra, mühendislerimiz dikkatlerini henüz erişilebilir durumda olmayan bilgilere çevirdi. Bu işlem, kimi zaman aramaya yalnızca bir telefon numarası, bir adres tablosu ve bir işletme dizini gibi yeni veritabanları eklenmesinden ibaretti. Haber arşivleri, patentler, akademik makaleler, milyarlarca görsel öğe ve milyonlarca kitap içinde arama yapma olanağı eklemek gibi diğer çalışmalar ise biraz daha yaratıcılık gerektiriyordu. Araştırmacılarımız halen tüm dünyadaki bilgileri, yanıt arayan kullanıcılara sunmak için yeni yollar aramayı sürdürüyor.

 

Bilgi ihtiyacı sınır tanımaz.

Şirketimiz Kaliforniya’da kurulmuştur, ancak misyonumuz tüm dünyada her dil için bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, 60’tan fazla ülkede 180’den fazla İnternet alanı adı sunuyoruz ve sonuçlarımızın yarısından fazlası ABD dışında yaşayan kullanıcılara ait. Google’ın arama arayüzünü 130’dan fazla dilde sunuyor, kullanıcılara, arama sonuçlarını yalnızca kendi dillerinde yazılan içeriklerle sınırlama imkanı tanıyor ve geri kalan uygulama ve ürünleri de olabildiğince çok dilde ve erişilebilir biçimlerdesağlamayı amaçlıyoruz. Kullanıcılar, çeviri araçlarımızdan yararlanarak dünyanın öteki tarafında bilmedikleri bir dilde yazılan içerikleri keşfedebilirler. Bu araçlar ve gönüllü çevirmenlerin yardımları sayesinde dünyanın en uzak köşelerinde bile sunabildiğimiz hizmetlerin çeşitliliğini ve kalitesini çok daha iyi hale getirmeyi başardık.

 

Takım elbise giymeden de ciddi olabilirsiniz.

Kurucularımız Google’ı işin zor ve zorun da eğlenceli olması gerektiği fikri üzerine inşa ettiler. Güzel ve yaratıcı işlerin doğru şirket kültürüyle ortaya çıkabileceğine inanıyoruz. Ama bu kültür, lava lambalar ve lastik toplardan ibaret olamaz. Takım başarısına ve bireysel başarının getirdiği gurura verdiğimiz önemin genel başarımıza katkısı büyüktür. Farklı özgeçmişlerine rağmen iş, oyun ve yaşama karşı yaratıcı yaklaşımlara sahip enerjik ve tutkulu insanlardan oluşan çalışanlarımıza büyük yatırım yaparız. Resmiyetten uzak bir ortamda çalışıyor olabiliriz, ama kafemizdeki bir kuyrukta, bir ekip toplantısında veya spor salonumuzda yeni fikirler ortaya çıktığında, bunlar baş döndürücü bir hızla paylaşılır, test edilir ve uygulamaya konur. Dahası; bu fikirler dünya çapında kullanıma girecek yeni bir projenin sıçrama tahtası da olabilir.

 

Sadece harika olmak yetmez.

Bir alanda çok iyi olmayı, ulaşılacak son nokta olarak değil, bir başlangıç noktası olarak görürüz. Henüz erişmemizin mümkün olmadığını bildiğimiz hedefler belirleriz, çünkü bu hedeflere ulaşmak için çalışırken, beklediğimizden daha ileriye gidebileceğimizi biliriz. Yenilik ve deneme yoluyla, iyi hizmet sunan ürünler yaratmayı ve bunları çok farklı şekillerde geliştirmeyi amaçlarız. Örneğin mühendislerimizden biri aramanın doğru biçimde yazılan kelimelerde etkili çalıştığını fark ettiğinde, aramanın yazım hatalarını nasıl ele aldığıyla ilgilendi. Bu da onu, sezgisel ve daha faydalı bir yazım denetleyicisi oluşturmaya yöneltti.

Ne aradığınızı tam olarak bilmeseniz bile, web’de bir yanıt bulmanın sizin değil bizim sorunumuz olduğunu düşünürüz. Küresel kullanıcı kitlemiz tarafından henüz dile getirilmemiş ihtiyaçları tahmin etmeye çalışır ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere yeni standartlara sahip ürün ve hizmetler sunarız. Gmail’i hizmete sunduğumuzda, diğer tüm e-posta hizmetlerinden daha büyük bir saklama alanına sahipti. Buradan dönüp baktığımızda bu alan pek büyük gözükmeyebilir, ama bunun sebebi de yeni e-posta standartlarını yine bizim belirlememizdir. Bizim yapmak istediklerimiz bu tür değişikliklerdir ve fark yaratabileceğimiz yeni yerler aramaktan asla vazgeçmeyiz. Ve en nihayet; her şeyin mevcut haliyle ilgili bitmek tükenmek bilmez mükemmeliyetçi yanımız, yaptığımız her şeyin ardındaki itici güce dönüşür.

Yazıyı buradan aldım.