Türkiye’de E-Ticaret Neden Zor?

Kısaca açıklamak istediğim bazı noktalar var.

Türkiye’de e-ticaret çok zor. Özellikle “parayı vuranları” gördükçe sektöre atlayan ağa babalar ve bundan ben de payımı alayım diyen ve kendisine bilinçsizce girişimci deyip oradan oraya koşturan arkadaşlar maalesef ki sektöre olumsuz anlamda etki ettiler. Çünkü beklediklerini alamadıklarında işlerini iyi yapamadılar. İşlerini iyi yapamadıkça iyi hizmet veremediler. İyi hizmet vermeyince de “X sitesinden alışveriş yaptım ürünümü göndermediler” demek yerine “İnternetten aldım ürünümü göndermediler” diyen müşterilerin ve bunu da haber yapma adına pohpohlayan basının bütün sektörü kötülemesinin önüne geçilemedi.

Türkiye’de e-ticaretin tam anlamıyla oturamamasının oldukça fazla sebebi  var. Öncelikle e-ticaret sitelerinin birçoğunun tam anlamıyla optimum çalışma prensiplerini oluşturamaması bunu zorlaştıran en büyük sebeplerden birisi. Diğer taraftan çalışılan çözüm ortaklarının yeteri kadar iyi olmaması da yine zorlaştıran büyük bir sebep. Çalıştığınız kargo firması, reklam ajansı ya da dijital pazarlama ajansı gibi çözüm ortaklarınız yeteri kadar iyi değilse siz de yeteri kadar iyi olmuyorsunuz. E-ticarette iyi olmak için bu zincirin her halkasının iyi olması gerekiyor. Bir halkadaki en ufak bir aksaklık bütün bir zinciri etkiliyor.

İşin bir de müşteri boyutu var. Müşteri tarafında sadakati yakalayamayan firmalar bundan etkilenmeye başladılar. Çünkü fiyat odaklı alışverişi seven müşteri sayısı fazlaysa onları kendinizde tutmanız için daha az kâr ederek satış yapmanız gerekebiliyor. Bu da sizin operasyonunuzu olumsuz anlamda etkileyen faktörlerden birisi.