Türk E-Ticraret Yapısına Şu Anki Bakış Açım

İnternet sektöründe ve e-ticarette en hızlı büyüyen ülkelerden birisi Türkiye. Gerek genç nüfus fazlalığı, gerekse de Y kuşağının Türkiye’deki bilinçli yükselişi, global projelere imza atılmasını ve büyük ticari hacimler döndürülmesini sağladı. Sağlamaya da devam edecek. 

Basit gibi görünen ancak benim basit olarak düşünmediğim, rahatsız olduğum ve anlam veremediğim bazı şeyler var. Türkiye’de e-ticaret gelişirken, bununla birlikte buna yönelik etkinlikler de hızla artıyor ve bir ekosistem yaratılmaya çalışılıyor. Gayet yerinde ve mantıklı hareketler elbette. Burada benim için önemli olan bunun doğru yapılması. Karşılıklı çıkarlar doğrultusunda al gülüm ver gülüm mantığıyla kurulmaya çalışılan bu ekosistemin temelinin sağlam olmadığı kanaatindeyim. 

Önümüzde çok yeni ve çok bariz “fırsat siteleri” örneği varken, neden hala yanlış üzerine gidilip şişen balonu diken üzerinde gezdiriyoruz anlamış değilim.

Farkında mısınız bilmiyorum ama, etkinliklerde, sektörün haber sitelerinde, röportajlarda dönen her şey aynı. Herkes aynı şeyleri söylüyor ve en az 1 yıldır aynı şeyler konuşuluyor. Bunlar zaten bilinen, her etkinlikte herkes tarafından söylenen, çok da uzman olmayı gerektirmeyen tespitler. İnsanların belli bir para verip bu tarz etkinliklere katılmasını sadece “network” açısından mantıklı bulabilirim ki o da bir nebze… Günü geldiğinde ben de katılır mıyım? Mantıklı olmasa da evet networking açısından bunu yapabilirim ancak bildiğim bir şey varsa o da bu tarz etkinliklerin içeriğinin artık değişmesi gerektiği.

Yanlış anlaşılmasını istemem, bu tarz etkinliklerer elbette karşı değilim. Bu etkinliklerin içinde bulunduğumuz sektör açısından öneminden de kuşkum yok.  Yalnız bu sektörde bu kadar fazla değişken varken bu tarz etkinliklerin içeriğinin hemen hiç değişmemesine şaşırıyorum.

Yapılan haberlerde bulunulan tespitlerin de “şaşırtıcı” mottosuyla verilmesi de bir acayip. Sektörün içindeki insanlarız. Biraz incelemeyle fark edilecek bilgilerin ve sistemlerin okuyucuya çok büyük bir şeymiş gibi sunulması da ilginç.

Herkesin ortak görüşü 2012 e-ticaret’in büyüdüğü yıl olacak şeklinde (!)

Bakalım sadece proje anlamında mı yoksa mental anlamda da mı büyümeler olacak, göreceğiz.