Sosyal Medya’da G+ Etkisi

Google daha önceki sosyal ağ çalışmalarıyla başarısız olmuştu malumunuz. Bu sefer iyi çalışmışa benziyorlar ve birçok kullanıcıyı etraflarına topladılar. Bu yazıyı geç yazdım, bilerek. Önce bir rüzgarı essin, neymiş ne değilmiş görelim istedim. 

Google Plus başarılı olur mu?

Arkadaşlar arasında soran çok oluyor ne düşündüğümü. Neden olmasın diye sorasım geliyor böyle bir sorunun karşısında. Evet Facebook yaklaşık 700 milyon üyeye sahip, evet markalar onunla çalışıyor ama tahtı sallanmayacak kadar sağlam değil bana göre. Bunları şuna göre söylüyorum: Facebook evet iyi güzel ama yozlaşıyor. Aktif kullanıcı profilleri bana göre her geçen gün kalite düşürüyor. Markaların yayılma taktikleri, ajansların taktikleri bana göre çağ dışı.

Bununla beraber özellikle Türkiye’de sosyal medya kullanan insanlar, kendilerin güç olduğunun farkına varınca markayı yerden yere vurmayı seviyorlar. Markanın sürekli defans yapması gerekiyor bu saçma kendini beğenmişlik sonucunda.

Google Plus, sosyal medya için iyi bir hava değişikliği demekti aslında. İyi de oldu. Google, Plus’ın özelliklerini bir bir aktif ettikçe bence çok daha kullanışlı olacak. En güzel özelliği olan “çevre” sayesinde Google, çift Facebook hesabı kullanan insanlar için son derece ideal bir servis.

Google Plus ne kazandıracak?

Google Plus’ın hem kazanacak hem de kazandıracak bana göre. Facebook’ta olduğu gibi uygulamalar ön planda olacak. Yani tasarımcı, yazılımcı, ajans, yine kazanacak. Markalar için çok çok ayrı hizmetleri olacağını düşünüyorum ve aslında kilit noktasının da markalar olduğunu düşünüyorum bu projenin. Bu sadece bir öngörü tabi ki.

Facebook ile rekabeti ne boyutta olur?

Google, elindeki bilgiler, veriler ve genel olarak veritabanı sayesinde bana göre dünyadaki bütün teknoloji şirketlerine rakip olabilecek kapasitede. Gerek sosyal ağlarıyla, gerekse de işletim sistemi çalışmalarıyla bunu gösteriyor zaten. Hatta benim de bugün kullanmaya başladığım müzik servisi de çok hoş olmuş.

Hem Facebook hem de Google, bütün insanların sadece onların ürettiğini kullanmak istiyorlar. Bunun için de bir insanın internet üzerinde ne kadar şeye ihtiyacı varsa hepsinde lider olmak istiyorlar. Bunu Google Facebook’a göre daha iyi başarmış durumda elbette ama Facebook kilit noktayı yakalamış durumda. Bunun dışında da Facebook arama motorunu ele geçirmek, Google da sosyal ağı ele geçirmek için uğraşıyor.

Sonuç olarak, Google’ın bu atağını çok yerinde görüyorum. Vakit daha geç olmadan çok doğru bir adım attılar. Bana göre Google Facebook’a göre çok daha güvenilir bir firma. Eğer kozlarını doğru oynarlarsa Facebook’u yakalayabileceklerini düşünüyorum.

Google’ı bekleyip izlemek lazım. Güzel şeyler sunacaklarına eminim.