Nerede O Eski Reklamlar?

Artık öyle reklamlarla karşılaşıyoruz ki, “Nerede o eski reklamlar?” diyeceğimiz günler yakındır diye düşünüyorum. Özellikle Turkcell’in son vurgunu olan Turkcell Style’dan sonra daha da belirginleşen bu acı ama gerçek durum beni biraz daha eskilere yönlendirdi. Aklıma gelen güzel reklamları sıralamak istedim. 

Öncelikle aklıma ilk gelen reklam, Garanti’nin Sucu Çocuk reklamı. O zamanlar ne de özenirdik ona:

Aklıma gelen bir diğer reklam ise otomotiv sektöründen. O da Tempra’nın bir zamanlar dilimize dolanan reklam sloganı “Babam Öyle Diyo” reklamları:

Bu da ikincisi:

Aklımda kalan reklamların bir diğer sahibi ise Telsim. Yılmaz Erdoğan ve Fatih Terimli reklamlar uzun süre hatıralardaki yerini korumuştu:

Bir diğer reklam ise Cola Turka reklamı. O günlerde gerçekten de çok konuşuluyordu bu reklamlar ve herkesin dilinde “Bendensin” lafı vardı:

Unutulmayan reklamlara bir güzel örnek de e-kolay reklamları olsa gerek. Rahmetli Kemal Sunal’ın o muzipliğiyle çok sevmiştik o zamanlar e-kolay’ı:

Benim yaşımdaki çocukların bu jingleı hiç unutmayacaklarına eminim. Hatta kendi çocuklarına bile aktaracaklarına da eminim:

Çantada cepte Bonibon!

Son zamanlarda ise sanırım hepimizin en çok sevdiği reklamlar Coca-Cola reklamları. Gerçekten fazlasıyla tebriği hak ediyorlar. O güzel reklamlarından birisini ben de paylaşayım:

 

Son zamanlarda çıkan reklamların kalitesi eskilere göre o kadar düşük ki… Önceden reklamları izlemek için kanalı değiştirmezdik, şimdi ise reklamlar sinirlerimizi zıplatmasın diye anında başka kanala geçiyoruz.