GSYandex ve Türkiye’nin En Büyük Spor Kulübü Sorunsalı

Galatasaray Spor Kulübü ve Yandex dünyada bir ilke imza atarak bir proje yaptılar. Daha önce birçok kez spor kulüplerinin GSM şirketleriyle, internet servis sağlayıcılarıyla ya da sigorta şirketleriyle ortak çalıştığını gördük ama “resmi arama motoru” olarak ilk defa GSYandex.com olarak hizmet veriyor.

Bilindiği gibi Yandex 1 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteren bir arama motoru. Türkiye’deki güçlü markalarla anlaşmalar yaparak, TV reklamlarıyla ve Türk Halkı’nın isteklerine yaptığı nokta atışı çalışmalarla kendini herkese tanıtmak ve kullandırtmak istiyor. Burada CEO seçimlerinin de ne kadar etkili olduğu aslında başka bir yazı konusu. Şimdiye kadar da kesinlikle başarılı bulduğum işler yapıyorlar. Galatasaray da mevcut süreçteki yapılanması nedeniyle Yandex’in çalışmasının en mantıklı olacağı spor kulübüydü.

Her neyse, Türkiye’de sosyal medya, bizim oralardaki deyimle “avrat ağızlı” bir yer. Hemen her şey öyle abartılıyor ki bazen olanı biteni ağzım açık izliyorum. Mesela hâlâ “kız çocukları okula gitmesin” diye birisi bir saçmalık atıyor ortaya, insanlar da birileri bunu gerçekten istiyormuş gibi saydırıyor da saydırıyor o hashtag altında. Halbuki dikkatli baktığımızda orada yazan herkesin kız çocuklarının okula gitmesini istediğini anlayabiliyoruz.

“Allah kimseyi sosyal medyanın diline düşürmesin.” diyeyim de çıkayım işin içinden. 

GSYandex.com açıldıktan sonra şöyle bir şey oldu ki sosyal medyanın diline düşüldü. GSYandex.com’da “türkiyenin en büyük spor kulübü” yazınca karşınıza aşağıdaki sonuçlar çıkıyor:

İlk sırada Fenerbahçe çıkabilir, olabilir. Bu hata yapılmış olabilir, ince düşünmek gerekir ancak burada Fenerbahçe’nin ve oyuncularının sürekli olarak “biz en büyüğüz” demelerinin bir sonucu da karşımıza çıkıyor. Buna çok girmeyeceğim, iş fanatizme kaçmasın. Ancak sürekli olarak “biz en büyüğüz” demek bence en büyüklük göstergesi değildir. SEOda öne çıkmak için kelime sürekli aynı kelimelerle içerik giren sözüm ona SEO Uzmanları gibiler adeta.

Sosyal medya anlamında bilgisine güvendiğim birkaç kişiden birisi olan sevgili Ercüment Büyükşener‘in de yazdığı gibi “ince düşünmek” gerek.

Bunun dışında kafama takılan bir nokta daha var. 

Koskoca 2 marka bir proje geliştiriyor ve çözüm ortağı oluyorlar. GSYandex.com adı duyulduğu zaman hemen domainlere baktım, alışkanlık olmuş. Sadece GSYandex.com alınmıştı. .org, .net ve diğerleri alınmamış bile, boştu. Bu yazıyı yazarken baktım, alınmış hemen lansmandan sonra ve başkaları tarafından alınmış görünüyor, hatta kullanılıyor. Böyle bir hata nasıl yapılır anlamıyorum. Bunu tamamen bir amatörlük olarak görüyorum. 

Dedim ya, sosyal medya bizim oraların değimiyle “avrat ağızlı” bir yer. 

Allah hiçbir şahsı ve markayı sosyal medyanın diline düşürmesin. İlgili tweetleri buradan okuyabilirsiniz.