Projenin “Fail” Olması Ayıp Mıdır?

Son zamanlarda birçok girişim gözlemliyordum. Bu gözlemler ve girişimlerin gidişatını izlemem devam ederken, bugün bir habere denk geldim: “Google E-Ticareti beceremedi.” Bu ne kadar alçaltmaya çalışan bir cümle. Bu başlıkla haber değeri adeta sıfıra iniyor. Bir zamanlar ABD’de Facebook, Google hakkında kötü haberler yapması için bir PR şirketi ile anlaşmıştı diye hatırlıyorum ve bunun da yine Facebook’un bir işi olduğunu sanmaktayım. 

Gelelim detaylara. Bardağa hep dolu tarafından bakmaya çalıştım bugüne kadar. Bu haberde de tepkim aynı oldu. “Kangren olan parmağı kestiler.” Net. İnat uğruna devam etmek ne kadar doğru olur? Bir girişim her ne kadar girişimcisinin ve yatırımcısının göz bebeği olsa da, biraz vizyoner olup projeyi noktalamak da yine ayrı bir meziyet ister.

Bazı zamanlarda doğru olan şey projeyi iptal etmektir. Buradaki esas olay başarısızlık değildir. İleriyi görüp projenin daha fazla negatif etki içerisinde olmasını engellemek maksadıyla yapılan hamleler, birer başarı örneği sayılabilir.

Google’ın e-ticaret yatırımını yok etmesi, bana göre bir beceriksizlik değil, tam tersine, boşa harcanacak zamanı ve parayı daha fazla işler hale getirmek istememesinden kaynaklanıyor.