Bakkal Mehmet’in Online İtibarı

Sosyal Medya hayatımızın her noktasına hızlıca yayılmaya devam ediyor. Büyük markalarla başlayan furya artık sokak aralarına da inmiş durumda. Adidas dahi reklamlarının sonunda facebook.com/adidas linki veriyor ve kitlesine oradan ulaşmak istiyor.

Kitlesine ulaşmak istiyor diyorum çünkü önceden markalar kendi internet sitelerine müşterilerini çekmek için akla karayı seçerlerdi. Kimisi başarır, kimisi çuvallardı. Şimdi ise markalar müşterilerin ayaklarına kadar gidiyorlar. Yeni nesil esnaf mantığı da bunu gerektiriyor zaten. İnsanlar kendilerine en yakın olan markayı tercih etmeye ve kullanmaya gayret ediyorlar. Çünkü marka tarafından her an ulaşılabilir  ve dinlenebilir olmak insanlara keyif katıyor.

Büyük firmalar gibi artık küçük işletmeler, cafeler, barlar, alış veriş merkezleri, hatta sokaktaki bakkallar bile Facebook kullanır oldu. Sosyal Medya elbette ki Facebook’tan ibaret değil ancak hitap edilen en büyük kitle orada. Esasen bir bakkalın da esas kitlesi Facebook 🙂

Firmalar gibi küçük işletmeler de online itibar yönetimlerine çok önem veriyorlar. Bunun için kendi bünyelerinde departmanlar oluşturdukları gibi isterlerse işleri ajanslara da devredebilirler. Çok fazla sayıda ajans var ve bunların da aslında önemli bir kısmı gerçekten öncü, yaratıcı ve güzel işler çıkaran ajanslar. Özellikle bu tarz ajansların kurucularının ve çalışanlarının yaş ortalamaları dikkat çekecek derecede düşük.

Her şeyin bollaştığı bir sektörde fark yaratmanın en güzel yolu bana göre “niş” bir alana hitap edebiliyor olmaktır. Belli bir kesim hedef alınarak izlenecek büyüme stratejisi bana göre o girişime hem değer kazandıracak hem de liderlik sağlayacaktır. Ajanslar için de aynı şeyi düşünüyorum. Mesala sadece KOBİ’ye yönelik bir ajans, kendisine fazlaca bir avantaj sağlayacağı gibi sektöre de yeni soluklar getirecektir.

Dilerim ki Sosyal Medya ve grup satın alma formatındaki iş kollarını da fazla fazla kullanarak yozlaştırmayız. Bunun için ajanslar ve şirketler hareket ederken son derece dikkatli olmalıdırlar ve sektöre darbe vuracak şeyleren kaçınmalıdırlar.

 

Not: Resmin alıntı adresi burasıdır.