İlk 10’a Girebilmek

Türkiye’de televizyon dendiğinde akla gelen ilk isim hiç kuşkusuz Acun Ilıcalı’dır. Hani neredeyse çalıştığı kanalı tek başına zirveye oynatan bir isim. Türk halkını gerçekten çok iyi tanıyor, yurt dışında proje kovalıyor ve onları Türkiye’ye uyarlıyor. Bu açıdan son derece başarılı olduğunu düşünüyorum.

Yapmış olduğu programların hepsi ses getirmiş, hepsi sözlüklerde, forumlarda ve sosyal medyada tartışılmış. Acun’un başladığı yeri düşününce insan gerçekten saygı duyuyor. Dünyaca ünlü isimleri ülkemize getirmek, onlarla yakın bağlar kurmak ve sanki 40 yıllık ahbapmış gibi görüntüler vermek her baba yiğidin harcı değil. Spor muhabirliğinden televizyon programına, oradan da yapımcılığa terfi ederek adeta sallıyor Türkiye’yi. Yaptığı programlar bana çok fazla hitap etmese de ülkede o gün o konuşuluyorsa saygı duymak ve tebrik etmek gerekir.

Lafı çok fazla uzatmayayım. Sözü acunn.com‘a getireceğim. Acun vermiş olduğu röportajda, “Hedefim dünyada ilk 10 site arasına girmek dedi. İlk 10 site hangileri acaba dedim ve net bir bilgi olmasa da az çok bize bilgi verecek olan bir liste çıkardım. Dünyada ilk 10 site arasında resimdekiler var. Yani Acun; Google, Facebook, Yahoo, Twitter ve Youtube gibi sitelere rakip oluyor. Hem de Türkiye sınırlarında da değil, global anlamda. Acun’un böyle bir hedefi olması çok güzel ve destek görmesi gerek. Ancak desteklerken ve hedef koyarken de biraz mantıklı olmak lazım. Önce elinizdeki ürünü net bir şekilde göstermeniz ve o ürünün kullanıcıya sunacaklarının, pazarlama planınızın ve hedefinizin ne kadar örtüştüğünü tartmanız gerek. Acun’a baktığımız zaman, elbetteki Türkiye’de müthiş bir veritabanına ve popülariteye sahip bir isim. Türkiye’de kesinlikle iş yapabilir. Ancak global pazar öyle basit bir pazar değil ki. Resimdeki listede birçok dev var ve bunlar bütün dünyanın ortak kullandığı siteler. Acunn.com’a baktığınız zaman sadece Türkçe içerik var. Türkiye’de yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı var. Bunların da hemen hemen %90’ı Facebook kullanıyor. 30 milyon internet kullanıcısı her gün bu siteye girse bile etki edemez böyle bir olaya. Rakamlar çok daha fazla irdelenebilir ama irdelemeye gerek bile duymuyorum. Sadece Türkçe içeriğin olduğu bir site dünyada ilk 10’a giremez. Survivor’da reklam yaparak belli bir trafiğe ulaşacaktır ama bu yetmeyecektir.

Acunn.com’un site yapısı gerek tasarımsal, gerekse işlevsel olarak bana göre çok kötü ve içerik sadece Türkçe. Belki de Acun’un sağlam bir danışmanlık alması gerekecek. Çok da fazla söz söylemeye gerek yok ancak değişimlerle global anlamda nereye kadar gidebilir göreceğiz. Bakalım Acun hedefine ne kadar yaklaşabilecek.