Bugüne Kadar Girişimcilikten Ne Öğrendim?

Bugüne kadar başarılı ya da başarısız birçok girişimci ile sohbet ettim, projelerini yakından takip ettim ve aynı projelerde, start-uplarda yer aldım. Her aksiyonda da birçok şey gözlemledim, öğrendim.

Her girişimcinin birçok özelliği birbirine benziyor. Bu özelliklerin başında “hırs” geliyor. 

Başarılı birçok girişimcinin ortak özellikleri ise “planlama“, “sabır” ve “doğru network“.

Başarısız girişimcilerin ortak özellikleri ise “plansızlık“, “acelecilik“, “çabuk karar değiştirme“, “yüksek ego” ve “yanlış ilişki ve network yönetimi“.

Başarısız girişimcilerin neler yaptıklarını aslında “Sil Baştan” kitabında detaylıca bulabilirsiniz. Çünkü daha önceden yer aldığım ve başarısını sürdüremeyen bir girişimin hatalarını adeta kelime kelime anlatmış. 

Peki Ben Bugüne Kadar Ne Öğrendim?

Öncelikle emek sarf etmeye mecbursunuz. Hiçbir girişim emeksiz, çabasız olmuyor. 

Başarılı olmak, ciddi yatırımlar almak istiyorsanız kesinlikle planlı olmalısınız. Aksi takdirde, bir yere kadar götürüyor sizi girişimcilik rüzgarı.

Sosyal Medya iyidir, güzeldir, ego yükseltir ve müthiş gaz verir. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Sosyal Medya’da hazırlıklarınızı paylaşmamanız gerekir. Sürekli “çalışıyorum” havası vermek iyi bir şey değil. Sadece kendinizi tatmin edersiniz. Bir yerden sonra da itici olursunuz. Kimse kusura bakmasın ama sürekli olarak “Yatırımcı arıyorum” haykırışlarınız size bir fayda sağlamaz. 

Tek atımlık kurşununuz var. Başarısız olmak artık marifet değil, çünkü önünüzde bir sürü örnek var. Başarısız olduğunuzda insanlar içten içe başaramadığınız için seviniyor. Piyasa maalesef böyle bir piyasa.

Bir musibet, bin nasihatten daha iyidir aslında ama girişimcilikte şu dönemde bu çok da etkili olan bir atasözü değil. 

Doğru network çok önemli. Gerçekten çok önemli. İnsanlara olduğunuz gibi yaklaştığınızda sizi seviyorlar ve benimsiyorlar. İş birliği yaptığınız insanların sizde aradığı ilk özellik dürüstlüğünüz, ikincisi ise çalışkanlığınız. Nasıl ki yatırımcılar projeye değil de ekibe yatırım yaparlar, iş birliği yapacağınız insanlar da sizin dürüstlüğünüze ve çalışkanlığınıza yatırım yaparlar. Küçüklüğümüzden beri annemiz hep demez miydi zaten tembel arkadaşınız olmasın diye?

Dürüst olmak gerekiyor. Her ne olursa olsun dürüst olmak gerekiyor.

Egonuzu kesinlikle yenmeniz gerekiyor. Yoksa iflah olmuyorsunuz bir türlü. Düşmez kalkmaz bir Allah. 

Emek verene hak vermelisiniz. 

Terlemeniz gerekiyor. Ürünü tedarikçiden almak için 40 derece sıcakta saatlerce yol gitmeniz gerekiyorsa gitmelisiniz.

Girişimciliğin temelinde sabah azim, gündüz ter, gece ise hayaller vardır. Kimsenin görmediği zamanlarda ağlayabilirsiniz. 

Girişimcilik durmadan çalışmak değildir. Girişimcilik verimli ve planlı çalışmaktır. Ekstra efor göstererek kendinizi tatmin edersiniz.

Sizin gibi yolun başında olan insanlara destek vermelisiniz. Yukarıya birlikte çıkarsanız yukarıda da güçlü olursunuz. Ben elimden geldiğince yardımcı oluyorum. Her ne kadar karşılığında kazık da yesem siz güvenmeye devam edin.

İnanmak gerçekten büyük faktör. Girişimcinin motivasyon kaynağı hiç kimse değil, yine kendisi. O yüzden inancınızı her zaman korumanız gerekiyor. 

Eğer bir ekibiniz varsa o ekibe saygı duymanız gerekiyor. Sizi oraya getiren şey belki ekibiniz olmayabilir ama orada tutan şey ekibinizdir.

Sosyal hayattan kopmamak gerekiyor. Arkadaşlarınızın ve çevrenizin gözünde işkolik olarak görünmek hoş değil. Zaten doğru da değil. 

Aşırı harcamadan da kaçınmanız gerek. Dedim ya, düşmez kalkmaz bir Allah. Ne olur ne olmaz. 

Mevcut şartlarda feragat edebileceğiniz en büyük sermayeniz uykunuz. Sağlığınızı bozmayacak şekilde uyku sürenizi azaltmalısınız.

Sabahları erken kalkmak iyidir. Sabahın bereketi bir başka oluyor. 

Sağlığınıza kesinlikle dikkat etmelisiniz yoksa kazandığınız başarının da paranın da bir anlamı olmuyor. 

 

NOT: Burada yazdıklarımın bir kısmı birebir yaşadığım tecrübelerden derlenmiş olsa da birçoğu benim etrafımda gözlemlediğim olaylardan derlediğim tespitlerden oluşuyor. Bu tespitlerimi zaman zaman not alıyordum ve birikenleri buraya aktardım. Yeni tespitlerim oldukça blogumda yayınlayacağım.