Zaman > Nakit

Günümüzde  nakitten daha değerli bir şey var: Zaman. Çünkü nakti sağlayan şey zaman.. İnsanlar da bu kısıtlı kavramı ellerinden geldiğince daha verimli kullanmaya çalışıyorlar. Bunu sağlamak için daha az uyuyorlar, kendilerine ve etrafındakilere daha az zaman ayırıyorlar, trafikte bile online olabiliyorlar. Hiç şüphesiz teknoloji de zaman kavramını daha kullanılabilir hale getirebilmek için var gücüyle gelişiyor! Örneğin; iphone, ipad, netbook, 3G.

Zaman; insanlar için bu denli değerliyken ve internette binlerce haber portalı ve on binlerce blog varken, onların bu değerli kavramı verimli kullanmaları için geriye tek bir yol kalıyor: Daha kısa paylaşımlar! Şahsen ben uzun videoları izlemiyorum. Belki bana çok şey katacak ama zaman kaybı yaşamamak için bu riski almıyorum. İnsanlar parayı risk edebiliyorlar ancak zamanlarını asla. Uzun blog yazıları için ise görüşüm daha farklı. Sürekli takip ettiğim ve görüşlerine büyük saygı duyduğum, onların tavsiyelerine uyduğum isimlerin uzun blog yazılarını okuyorum çünkü biliyorum ki bana çok şey katacak. Ancak bilmediğim uzun haberler, yazılar ve bilmediğim blog yazarlarının uzun yazılarını okumaktan kaçıyorum. Zamanımı riske atamıyorum!

Günümüzde çok insanın, uzmanın dakikasının para ile satın alındığını biliyorum. Okulda kulübümüz için konuşmacı çağırırken hepsi de zamanlarının çok değerli olduğunu söyleyip, bir aksama olmamasını rica ediyorlardı. İnsanların zamanlarının bu kadar değerli olduğu bir dünyada, hiç değilse yeni başlayan blog yazarları daha kısa paylaşımlar yapmalılar. Kendime ve benim gibi olanlara tavsiyemdir.

Yalnız dikkat: Araştırma yazıları ile tespit yazılar arasındaki farkı gözetmeyi de unutmamalıyız.