Markafoni Kurucularının MarkMost Yatırımları

Dün Webrazzi’de okuduğumuz habere göre, Markafoni kurucuları Sina Afra, Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari, grup satın alma sektörünü değiştirecek bir yapı olan MarkMost‘a ortak olmuşlar. Haberin linki burada.

MarkMost, ödemenin doğrudan işletmeye yapıldığı, farklı bir grup satın alma sistemi. Bu sistemin hem işletmeye hem de kullanıcıya faydası büyük. İşletmelerin fırsat sitelerinden ödemelerini alma konusunda bazı sorunları vardı. MarkMost sistemi bu açıdan işletmeler için ideal. Aynı zamanda kredi kartını kullanmaktan çekinen kullanıcılar için de son derece ideal bir hizmet.

Mevcut grup satın alma sisteminin büyük dezavantajları vardı ve maalesef bu dezavantajları yaratanlar hem işletmeler hem de sitelerdi. Bu durum fırsat sitelerinin cirolarının düşmesine ve özellikle son 2-3 aydır hem prestij anlamında hem de istatiksel anlamda kayıpların yaşanmasına neden oluyordu.

Benim fırsat siteleri ile alakalı tezim, bu şekilde devam etmeleri halinde sektöre zarar verecekleri ve kendi kendilerini bitirecekleri şeklinde idi. Nitekim bu tarafa doğru da gidiyor. Yine tezimden yola çıkarak, Markafoni kurucularının da grup satın alma sektörünün mevcut sisteminin düşüşünü iyi gözlemlediklerini, bunun için de hem sektöre yeni bir ivme kazandırmak hem de Grupfoni’de yaşanan düşüşü telafi etmek adına bu ortaklığı gerçekleştirdiklerini düşünüyorum.

Markafoni kurucularının böyle bir yatırıma imza atmış olmaları hem MarkMost adına önemli bir gelişme hem de sektörün kabuk değiştirmesi adına ilk adım olarak görülebilir.

Mevcut grup satın alma sektörü oyuncularının hem firmaları hem de kullanıcıları küstürmesi, MarkMost gibi sitelerin ve sistemlerin varlığının büyümesi ve sayısının artması için önemli bir fırsat. Eminim ki çok kısa sürede bu tarz sitelerin ve oluşumların sayıları artacaktır.