Yıldız Teknik’te Bikini Sansürü [GÜNCELLENDİ]

Maalesef okulumla ilgili bir türlü iyi bir yazı yazamıyorum. Bu yazım da maalesef ki okulla alakalı bir rezalet ile ilgili. Rezalet diyorum çünkü bu zihniyetin toplumun en alt kesiminden en üst kesimine kadar bir virüs gibi yayılmasını, hele hele bir bilim yuvasının yöneticilerinin bu virüsü yaymakla görevli oluşunu izlemek midemi bulandırıyor. 

Aşağıda birkaç fotoğraf var. Bu fotoğraflar Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde bir öğrenci arkadaşımız tarafından çekilmiş. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere okuldaki reklam panolarında yer alan Penti markasının iç çamaşırı ya da bikini reklamı kağıtlarla sansürleniyor. Sebebi birçok açıdan incelenebilir. Hayatımızın hiçbir alanında olmaması gereken sansür üniversitelere, özgürlüğün öğretildiği ve uygulandığı yere kadar girmiş durumda. Gerek sosyolojik gerekse de yönetim açısından incelenebilecek bir olay.

Yaşanan bu olayın emrini kim verdi? Hangi üst kademe yöneticinin böyle bir durumdan haberi var? Rektörün haberi var mı? Markanın ve ajansın haberi var mı? Belki de en çekirdek soru, bu reklam panolarının okullarda olması ne kadar doğru? Bütün bu soruların cevaplarını en yetkili ağızdan, İsmail Yüksek’ten duymak isterim. Geçen seferki gibi umarım mail atınca değil, Twitter üzerinden yanıt verir.

Olayın duyulmasını sağlayan konu da okulun forumunda paylaşıldı. Buradan görebilirsiniz.

Güncelleme:

Rektör İsmail Yüksek’in konu ile ilgili attığı tweet. Yorumsuz.