İyi İnsanlar

İyi insanları hep arar dururuz çevremizde. Ben kendisine kötü diyeni görmedim ama iyi diyeni de hiç görmedim. Hepimiz vicdanımızın dayanabildiği kadar kendimizi iyi olarak görüyoruz.

Aşağıdaki video sanıyorum ki Rusya’dan. Orada, belki de ülkemizde çok fazla tanık olamayacağımız kadar iyi şeyler oluyor. Sözde biz Türk milleti olarak iyi, yardımsever, misafirperver olarak tanınıyoruz ya da biz kendimizi öyle tanıtıyoruz. Dışarıdan bir göz bizi nasıl görüyor bilmiyorum ama, benim her gün İstanbul’da yaşadığım kaosu kendi kendime sorguladığımda dehşet dolu sonuçlara ulaşıyorum. 

Kaçımız yolda arabamızı durdurup, karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlı birine yardım ediyoruz? Hadi durdurduk diyelim. Arkamızda bekleyen adamın bize küfürler edeceğini, çılgın gibi korna çalacağını da tahmin edebiliyoruz değil mi? En azından yüksek bir ihtimalle böyle olacak. Çünkü biz Türklerin her zaman acelesi vardır. Her zaman bir yere yetişmeye çalışırız. Zaman kaybına tahammül edemeyiz. İlla ki araştırması vardır, ben bakmadım ancak sanıyorum ki dünyada trafikte en çok zaman kaybeden şehirlerin arasında ilk 5’te İstanbul vardır. 

İyi olmamız için aslında ekstra bir çabaya da ihtiyacımız yok. Fareler ve İnsanlar’da dediği gibi: “İyi insan olmak için akıl gerekmez.”

5 dakikanızı ayırın ve aşağıdaki videoyu izleyin lütfen. İyi insanlar içinizi ferahlatacak. 

“İyi insan olmak hâlâ erdemdir.” Engin Günaydın

 

O Değil de, İyi İnsanlar İyi ki Varsınız | Alkışlarla Yaşıyorum